مردی که کاپشن چرم تبریز را در زیر افتاب سوزان می پوشد

کاپشن چرم تبریز نوعی لباس بیرونی است که برای لایه بندی یا گرم نگه داشتن در هوای سرد استفاده می شود. کاپشن ها را می توان از مواد مختلفی مانند پنبه یا پشم تهیه کرد که بر عایق بودن آنها تأثیر می گذارد یا استایل آنها را تغییر می دهد. کت‌ها معمولاً بیشتر از خط کمر کشیده نمی‌شوند و در مدل‌های مختلفی برای لباس‌های مردانه و زنانه وجود دارند.

عناصر زیادی از یک کاپشن وجود دارد که هر کدام هدف متفاوتی را انجام می دهند. همه کاپشن ها دارای عناصر زیر نیستند و کاپشن های دوخته شده سفارشی ممکن است ویژگی ها یا ساختار منحصر به فردی داشته باشند:

1. پوسته: پوسته لایه بیرونی کاپشن است و می تواند در رنگ ها و مواد مختلف باشد و ممکن است ضد آب یا مقاوم در برابر آب باشد.
2. آستر: آستر ماده ای است که در زیر لایه بیرونی کاپشن قرار دارد که به لباس شکل می دهد و هر پرکننده اضافه شده را در کنار هم نگه می دارد.
3. فیلینگ: فیلینگ ماده ای است که بین پوسته و آستر قرار می گیرد. پرکننده عایق را فراهم می کند و معمولاً از پرهای پایین یا پر مصنوعی ساخته می شود.
4. جیب: در سبک های خاصی از کاپشن ها، جیب هایی در قسمت سینه، جلو، یا در قسمت داخلی پایین یا بالای کاپشن اضافه می شود.
5. هود: هود یک پوشش سر متصل به پشت یقه برخی از سبک های ژاکت است.

 


تفاوت کت و کت
اصطلاحات کت و کاپشن اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما تفاوت هایی بین دو لباس بیرونی وجود دارد:

قد: قد کاپشن معمولاً به کمر یا باسن ختم می شود، مانند کاپشن بمب افکن، کت کت و شلوار یا مدل های کت جین. کت‌ها معمولاً تا وسط ران یا زیر زانو امتداد می‌یابند، مانند کت‌های بارانی سنتی، پارکاها، کت‌های ترنچ، کت‌های اتومبیل و کت‌های سخت.

وزن: کاپشن ها معمولاً به گونه ای ساخته می شوند که وزن کمتری داشته باشند و به عنوان یک لایه ساده پوشیده شوند. کت ها اغلب سنگین تر هستند و برای گرم نگه داشتن شما در هوای سرد طراحی شده اند.

کاربرد: طول کوتاه‌تر و وزن سبک‌تر کت‌ها، آن‌ها را به انتخاب محبوب‌تری برای فعالیت‌های شدید یا دو و میدانی تبدیل می‌کند. بلندتر بودن و وزن سنگین‌تر مانتوها آن‌ها را برای پوشیدن رسمی یا رسمی در زمستان عالی می‌کند، اما برای انجام فعالیت‌های بدنی چندان کاربردی نیست.